

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej




2017 r. Droga
Krzyżowa w Sianowie
Członkowie Oddziału Okregowego, w uroczystość MB Częstochowskiej, zainaugurowali roczną pracę w kaszubskim maryjnym sanktuarium w Sianowie. Eucharystię w intencji członków oraz beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego sprawował asystent oddziału ks. dr Mirosław Paracki. Po Mszy Św.- jak co roku- odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej, z rozważaniami przygotowanymi przez członków oodziału w Kartuzach.

2016 r. Droga
Krzyżowa w Szpengawsku
Członkowie Oddziału Okręgowego po raz kolejny rozpoczęli działalność po wakacjach Nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Tym razem w Szpęgawsku, gdzie hitlerowcy w latach 1939-1940 wymordowali około 7000 osób w tym księży z Kurii i Seminarium Duchownego w Pelplinie. Msza Święta została odprawiona w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Swarożynie w intencji żywych i zmarłych członków Stowarzyszenia oraz o pomyślność i Boże błogosławieństwo na kolejny rok pracy Oddziału Pomorskiego i całego Stowarzyszenia. Eucharystię celebrował i nabożeństwo poprowadził asystent kościelny w Diecezji Pelplińskie ks. prałat dr Antoni Dunajski








2013 r. Cmentarz na Zaspie
Tradycyjnie rok społeczny członkowie Oddziału Okręgowego w Gdańsku rozpoczęli nabożeństwem Drogi Krzyżowej. W tym roku, z racji powiązania nabożeństwa z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej została ono umiejscowiona na cmentarzu na gdańskiej zaspie, gdzie pochowani zostali bł. Księża męczennicy: Bronisław Komorowski, Marian Górecki, Franciszek Rogaczewski. Znajdują się tu groby nie tylko pomordowanych w Stutthofie, ale obrońcy Poczty Polskiej i Westerplatte.
2014 r. Droga Krzyżowa w Czersku
Oddział Okręgowy Stowarzyszenia w Gdańsku tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia i pierwszy piątek września zainaugurował pracę w roku społecznym 2014/2015. W obecnym roku przewodnicząca Rady Oddziału w Czersku Teresa Borzyszkowska zaprosiła członków oddziału okręgowego, czerskich organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz samorządowych aby upamiętnić 100. rocznicę wybuchu I Wojny Światowej, a jednocześnie modlić się o pokój na świecie.
Eucharystię w kościele pw. Świętej Marii Magdaleny odprawił opiekun oddziału ks. Ariel Januszewski, który w swojej homilii rozwinął temat bożego pokoju a modlitwa wiernych w wezwaniach uzewnętrzniała troskę o pokój we wszystkich wymiarach życia społecznego. Natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na grobach ofiar pruskiego obozu jenieckiego Kriegsgefangenenlager Czersk z okresu I Wojny Światowej, poprowadził ks. prałat Henryk Kotlenga.




2o12 r. Piaśnica
Tradycyjnie członkowie Oddziału Okręgowego w Gdańsku rok pracy rozpoczęli odprawieniem nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym roku członkowie spotkali się w Piaśnicy- miejscu naznaczonym męczeństwem pomorskiej inteligencji i duchowieństwa. W jednym ze zbiorowych grobów pochowana została bł. Alicja Kotowska. Nabożeństwu przewodniczyli ks. dr Leszek Jażdżewski oraz ks. Henryk Cyrzan.W swoim wprowadzeniu ks. L. Jażdżewski zauważył, że „…narody idą własną „drogą krzyżową”; istnieje pewna analogia między, drogą Chrystusa… a drogą danego narodu. Spoglądając na Polską Drogę Krzyżową XX wieku jej apogeum wyznacza doświadczenie II wojny światowej…




2011 r. Kalwaria w Wielu
Tradycyjnie jak każdego roku Członkowie Oddziału Okręgowego w Gdańsku uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. W tym roku odbyło się na Kalwarii Wieleckiej. Po Mszy św. blisko stu pątników z Oddziałów Stowarzyszenia wyruszyło pod przewodnictwem ks. Henryka Cyrzana Wielecką drogą krzyżową. Przygotowane rozważania czytali przedstawiciele poszczególnych Oddziałów. Nabożeństwo zakończyło błogosławieństwo, wspólne zdjęcie oraz agapa.

