top of page

OŚRODEK  KATOLICKIEJ  MYŚLI  SPOŁECZNEJ

 Klub Społeczeństwa

Wokół źródeł Katolickiej Nauki Społecznej i zaangażowania społeczno-politycznego katolików

18.03.2017

      18 marca odbyło się kolejne spotkanie Ośrodka Katolickiej Myśli Społecznej zostało poświęcone podstawom jej kształtowania, źródłom i rozwojowi oraz poszukiwaniu źródeł niechęci zaangażowania się katolików w życie społeczno-polityczne.

 Ksiądz dr Tomasz Biedrzycki wykładowca Seminarium Duchownego w Gdańsku. Szeroko omówił źródła i pochodzenie Katolickiej Nauki Społecznej /KNS/. Uzasadnił różnice jakie istnieją między społecznym nauczaniem Kościoła KNS. Wskazał i omówił podstawowe dokumenty Kościoła z zakresu nauczania społecznego i zasady i metodologię KNS. Natomiast prof. dr hab. Romuald Piekarski w swej wypowiedzi szukał źródeł dystansowania się katolików od udziału w życiu społeczno-katolickim. Takim źródłem jest nadal szerzący się Makiawelizm, pochwała dla płynących z niego propozycji działania i rozumienia polityki. Niestety, jak stwierdził, nadal w periodykach politycznych /Przegląd polityczny/ spotkać można uaktualnienie tej wizji działania politycznego. Makiawelizm szeroko tkwiący w naszej rzeczywistość jest podstawą do oceny bieżących działań społeczno-politycznych i źródłem negatywnych postaw katolików.

Inauguracyjne spotkanie Ośrodka Katolickiej Mysli Społecznej

29 października 2016

29 listopada odbyło się pierwsze spotkanie Ośrodka, które było jednocześnie oficjalną inauguracją pracy w „Galerii Mariackiej” po gruntownym remoncie. W spotkaniu uczestniczyli: ks. bp. Zbigniew Zieliński, ks. prof. Jerzy Lewandowski – asystent kościelny Stowarzyszenia, Maciej Szepietowski Prezes Zarządu Stowarzyszenia a także asystent Oddziału Okręgowego ks. dr Mirosław Paracki oraz działacze Oddziału i Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Debatowano nad potrzebą edukacji i formacji katolicko-społecznej oraz aktualnością myśli społecznej Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Poruszono tak dużo problemów, że zdaniem ks. biskupa Zbigniewa jest już gotowy program funkcjonowania Ośrodka. Całość została zarejestrowana i ukaże się w kanale YouTube Civitas tv.

Klub czytelników "Społeczeństwa"

wrzesień 15, 2016

IWokół Synodu o Rodzinie

 

Zmiana formuły i redakcji kwartalnika „Społeczeństwo” było okazją do reaktywowania, istniejącego już od chwili wydania pierwszego numeru, klubu „Społeczeństwo”. Problemem, który od ponad roku  stanowił w środowiskach katolików świeckich temat gorących dyskusji, były przesądzenia Synodu Biskupów poświęconego rodzinie. Włączył się  w nią również nasz Kwartalnik. Dlatego też temat ten stanowił  kanwę  spotkania, w którym wzięli udział liderzy gdańskich środowisk, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Redakcję reprezentowali: red. Naczelny ks. prof. Stanisław Skobel oraz sekretarz redakcji Kamil Sulej. Gościem spotkania był ks. bp Zbigniew Zieliński, który  jeszcze  jako wikary był stałym czytelnikiem naszego kwartalnika, o czym nie omieszkał poinformować wszystkich zebranych.

Wprowadzając do dyskusji prof. Stanisław Skobel scharakteryzował atmosferę jaka panowała zarówno na Synodzie jak i wokół Synodu, zwracając uwagę na opinie zamieszczane w prasie, a które często nie miały nic wspólnego z tezami tam głoszonymi. W swym głosie odnosił się do   często przywoływanego zdania Św. JPII mówiącego o dwóch płucach Europy, które powinny być również zauważane w Kościele. Odnosił to przede wszystkim do różnicy rozumienia małżeństwa w Kościele prawosławnym i katolickim.

Ponieważ dyskusja odbywała się jeszcze przed opublikowanie Adhortacji Apostolskiej Papieża Franciszka, siłą rzeczy ogniskowała się wokół tez jakie zostały przyjęta po zakończeniu Synodu a nie wokół oficjalnego dokumentu.

Dyskusję podsumował Ks. Biskup Zbigniew Zieliński licząc na jej kontynuację w większym gronie.

Please reload

© 2013 Oddział Okregowy Katolickiego

Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Gdańsku

bottom of page